Vše o elektronické cigaretě

Elektronická cigareta (elektronický inhalátor) je zařízení, které bylo vyvinuto a patentováno v Číně v roce 2006. Toto zařízení vytváří páru podobnou kouři zahřátím kapalné náplně nazývané e-liquid. Tuto páru pak kuřák elektronické cigarety vdechuje. V elektronické cigaretě nedochází ke spalování, ale pouze k odpaření náplně. Chemicky se tedy náplň nemění.

Do České republiky dorazila elektronická cigareta nedlouho poté, co byla v Číně patentována. Česká republika se tak stala po Číně, Izraeli, Austrálii a Turecku pátou zemí na světě, kde se elektronická cigareta začala distribuovat.

Výhody elektronické cigarety spočívají zejména v neobtěžování okolí zápachem a kouřem z tabáku, snížením rizika vzniku požáru a v neposlední řadě i finanční úspora. Elektronická cigareta není primárně určena pro odvykání kouření. 

Elektronické cigarety zažívali v poslední době nebývalý rozmach a na trhu je dostupných spousta modelů, proto není pro začátečníka jednoduché se v této nabídce zorientovat. Základní věc je, že musí kouřit. Bohužel, ne každá to dokáže.

Na co si dát tedy pozor?
Odpověď je nutné rozdělit o na dvě části, dle toho, z čeho se skládá e-cigareta. A to je baterie a atomizér.

Baterie

Čím větší, tím lépe! Největší chybou je, že chci aby to vypadalo jako cigareta. Z malé baterie párkrát potáhnete a vybije se. Pokud nemáte náhradní, zapálíte „pyro“. Pokud máte, za chvíli dojde i náhradní. Pokud máte další, dojde Vám e-liquid (náplň do elektronické cigarety). Na malou baterii nedáte uspokojivě dostatečný systém pro uchování e-liquidu. Pro kuřáky, kteří jsou zvyklí vykouřit 15 ks a více klasických cigaret denně, doporučuji pořídit bateriový grip s akumulátorem. V nabídce máme různé bateriové gripy s kapacitou akumulátoru až 5000mAh, což je dostatečná kapacita i pro silného kuřáka. Výhodou tohoto řešení je možnost kdykoliv vyměnit vnitřní akumulátor za jiný plně nabitý. Nedoporučuji kupovat tzv. automatické baterie – baterie která reaguje na popotažení a automaticky zažne žhavit. Je nepoužitelný v hlučném prostředí, kde se začne sám vlivem hluku spínat!!! Manuální baterie, to je ta se spínačem, je tedy mnohem lepší. Žhavení a produkci páry si můžeme jednoduše spínáním tlačítka regulovat na naši potřebu.

Atomizér, clearomizer, cartomizer atd.

Součástka, která je zodpovědná za odpaření náplně, která je napájena elektrickým proudem z baterie a do níž se dostává přiměřené množství e-liquidu. V současné době se jedná většinou o topnou spirálku z odporového drátu (kanthal), která je v kontaktu se savým materiálem napuštěným e-liquidem. Atomizér svoji konstrukcí a provedením zásadně ovlivňuje výslednou chuť, množství dýmu a další vlastnosti elektronické cigarety. A tady začíná slušný chaos. Na trhu je nepřeberné množství různých druhů, bohužel těch dobrých je málo. A navíc na pohled ta samá věc, od různých výrobců, ještě nemusí fungovat stejně. Atomizéry lze rozdělil dle provedení na můstkové, které obsahují žhavící spirálku, na které se narazí náplň (vatičkový kartomizer, tank) bez spirálky, vatičkové – ty již obsahují žhavící spirálku (tzv. Cartomizéry) a knotové (zpravidla Clearomizéry). U Clearomizérů s vyměnitelnou spirálkou se ke spirálce jednoduše dostaneme, můžeme ji vyčistit, popřípadě ihned (bez ztráty e-liquidu) vyměnit. To je obrovská výhoda. Náhradní spirálky jsou navíc levné a nemusíme investovat do dalšího clearomizéru, nebo atomizéru. První předpoklad u atomizéru tedy je – musí jít rozerbrat! V naší nabídce nejdete atomizéry, cartomizéry a clearomizéry, které jsou vždy prověřené a na vlastní kůži odzkoušené.

Závěrem

Elektronická cigareta nebude nikdy chutnat stejně jako klasická cigareta. Dokonce ani v případě použití čistě tabákové příchutě. U elektronické cigarety totiž nedochází k hoření tudíž v chuti bude chybět typická pachuť spáleniny.

 

Slovníček pojmů

RDA (Rebuildable Dripping Atomizer) – kapací atomizér, který nemá nádržku na eliquid a musíte si do něj namotat spirálku. Vhodný především pro ochutnávání nebo cloudchasing.
RTA (Rebuildable Tank Atomizer) – atomizer s nádržkou na eliquid, do kterého si musíte namotat spirálku.
RBA (ReBuildable Atomizer) – označení pro hlavu, kterou lze přemotat.
Air Flow Control – nastavení průchodu vzduchu – ovlivňuje volnost potahu.
Cloudchasing (CCH) – odvětví vapování zaměřené na maximální tvorbu páry. Potahuje se při něm přímo do plic.
MTL – klasické šlukování jako u pyro cigaret. Slangově označované jako pohodový vaping.
DL (direct lung) – přímé potahování do plic, které ovšem není zaměřené na maximální tvorbu páry jako cloudchasing, ale spíše na vychutnání chuti.